specjalista-kryptolog

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Gdybyśmy więc mieli kilka tekstów, w których litery zostały zastąpione zawsze tymi samymi innymi literami, liczbami czy innymi dowolnymi znakami, to przez zwykłe zbadanie częstotliwości ich występowania (frekwencji) moglibyśmy ustalić, w jakim języku był napisany tekst pierwotny („kler”). Specjalista-kryptolog mógłby również łatwo rozwiązać taki prosty szyfr podstawieniowy, jakim posługiwał się, jak już wspomniano, m. in. Cezar. Gdy mamy jednak do czynienia z Enigmą, czy też innym, wieloalfabetycznym szyfrem maszynowym, ta sama litera, np. „a”, może być w nim wy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kozaczuk, Władysław 1979. W kręgu Enigmy, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.