społeczno-pochodzeniowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) przechodząc przez różne etapy. Bardzo rozległe znaczeniowo między 1733 a 1764 rokiem obejmowało nieliczne osobistości prekursorów postępu umysłowego i politycznego, głównie spośród feudałów, magnatów świeckich i duchownych. Po 1764 r. nie zmieniła się wprawdzie od razu jego baza społeczno-pochodzeniowa i nadal rzecznikami postępu byli niektórzy feudałowie krytycznie usposobieni do stosunków panujących w Polsce oraz działający w różnych zakresach w kierunku zmiany, ale liczba ich wzrosła, niektórzy skupili się .wokół króla, a inicjatywą swą objęli...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Niemcewicz, Julian Ursyn 1983. Powrót posła. Wybór bajek politycznych, wyd. 10, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.