stróż-anioł

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) MODLITWA MATKI. I zaczęła się modlić, lecz nie tą modlitwą, Którą szepcą bezmyślnie nawykłe już wargi, Gdy duch buja zajęty ziemskich spraw gonitwą, — Nie tą nawet, co jękiem brzmi gwałtownej skargi, A kryje wewnątrz siebie zimnego bluźniercę, W którym modli się tylko myśl, a milczy serce; Lecz modlitwą poczętą w bezmiernej miłości Matczynej, co za głosem mknąc wiary mistycznej, Z każdej mózgu cząsteczki, z szpiku każdej kości, Z każdego nerwu włókna, jak płyn magnetyczny Wytryska, ku osobie ukochanej leci, Myśli jej i uczucia w niewidzialne sieci Osnuwa, — wszędzie za nią i z nią idzie społem, I bronią jest i tarczą i stróżem-aniołem...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Baliński, Ignacy 1937. Wybór wierszy z lat wielu, Warszawa : Gebethner i Wolff
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.