symboliczno-poznawczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Mówimy o tym wszystkim, aby zwrócić uwagę, że w językoznawstwie tradycyjnym też jest dziedzina nastawiona na genezę jednostek językowych. Chodzi tu głównie o jednostki symboliczno-poznawcze języka, mianowicie wyrazy. Badaniem ich pochodzenia zajmuje się etymologia, uważana niegdyś za „najszlachetniejszą” dyscyplinę naszej nauki. Badanie pochodzenia wyrazu np. kobieta, studia nad genezą przysłowia Jedna gęś i dwie niewieście, już targ w mieście i dociekanie przyczyn powstania wiersza Mickiewicza Golono, strzyżono to jeden i ten sam proces badawczy odpowiednio u etymologa, paremiologa i historyka literatury...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Furdal, Antoni 2000a. Językoznawstwo otwarte, wyd. trzecie popraw. i uzup., Wrocław ; Warszawa ; Kraków : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.