syntaktyczno-metryczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Mniejsza jednak o to. Główną intencją artykułu Z dziejów naszego wiersza było unaocznienie niezmiernego bogactwa i świetności wersyfikacji skamandrytów. P. Siedlecki oprowadza nas po poezji jak po magazynie osobliwości; pokazuje, tłumaczy, pozwala się napawać i smakować. „Gra związków syntaktyczno-metrycznych, przedziałów między wyr azowych i modulacji metru przez usuwanie przycisków głównych dochodzi do szczytu w wielkiej sztuce Lieberta.” Ta pusta, werbalna gadanina „wprowadza” do czarującej, rozwiewającej się w niematerialność strofki wielkiego poety: Pod oknem trwożnie zapiał kur I krajobrazy się zmieszały; Miasteczko, rzeka, cerkiew, skały, Pejzaże łąk i zarys gór...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Fryde, Ludwik 1966. Wybór pism krytycznych, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.