techniczno-mieszkaniowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) formie dokonywa się zasadniczo wszędzie. Wszak już przed wojną w krajach silnie uprzemysłowionych, jak Stany Zjednoczone czy niektóre regiony Niemiec czy Francji, wieś jako pojęcie przeciwstawne miastu w swym stylu życia materialnego i w swej kulturze duchowej — niemal nie istniała. W Ameryce wsi nic ma — jest farma, to znaczy po prostu wszelkie miejskie urządzenia techniczno-mieszkaniowe przeniesione w plener. Zresztą to samo zauważyć można w poniemieckich wsiach na naszych Ziemiach Zachodnich — nie przypominają one w niczym naszych wsi mazowieckich czy góralskich: to są po prostu miejskie osady, rozrzedzone miasta...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kisielewski, Stefan 1998. Pisma wybrane. Rzeczy małe, Warszawa : Iskry
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.