techniczno-obserwacyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Pierwszym z nich jest odpowiedź na następujące pytanie: czy istnieje jakiś ogólny kierunek zmian dźwiękowych? Przekonaliśmy się już, jak różnorodne są czynniki biorące udział w zmianach dźwiękowych, nic też dziwnego, że za pomocą dzisiejszych środków techniczno-obserwacyjnych jakiekolwiek zakładanie z góry czy to swoistej tendencji w zmianach dźwiękowych, czy też specyficznego rezultatu tych zmian znaleźć się winno poza tematem naszych rozważań. Jednakże zebranie wielu przykładów przekształceń fonologicznych, powstałych w wyniku zmian dźwiękowych, pozwala przynajmniej odkryć, które wyniki są częstsze, a stąd bardziej prawdopodobne niż inne...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Hockett, Charles F. 1968. Kurs językoznawstwa współczesnego, tłum. Z. Topolińska, M. Jurkowski, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.