technokratyczno-scjentystyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) względu na określone wartości. Jeśli zapytamy, jakie racje skłaniają nas do jej przyjęcia, to okaże się, że ostatecznym kryterium zaliczenia określonej wiedzy do systemów nauki, bądź jej odrzucenia, będzie kryterium skutecznego, technicznego oddziaływania, efektywnej skuteczności. Takie kryterium ma ewidentnie wartościujący charakter, dowodzi związku neopozytywizmu z ideologią technokratyczno-scjentystyczną. Składa się na nią — częstokroć jawnie formułowane — optymistyczne przekonanie o wszechmocy pojmowanej ahistorycznie nauki, o jej błogosławionym wpływie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Gilejko, Leszek, Rudziński, Roman, Stępień, Tadeusz 1979. Społeczno-filozoficzne idee marksizmu, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.