teoretyczno-intuicyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Czyniąc więc rozdział między wiedzą wyższą i znajomościami niższego rzędu, i to, co wyższe i niższe łącząc z kolei w filozofii-mądrości, wiktorianie wskazują, że dla uprawiania i posiadania filozofii nie wystarcza samo doświadczenie ani najbardziej wysubtelniony intelekt. Nieodzowne jest jeszcze teoretyczno-intuicyjne przeżywanie, ów oculus contemplationis, który pozwala zbliżać się do samego źródła mądrości, widzieć Boga i wszystko w nim oglądać. W doświadczeniu ,,oko ciała" nie sięga poza to, co widzialne, jego szuka i nim się przesłania. Myśl — ,,oko...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Legowicz, Jan (red.) 1979. Historia filozofii średniowiecznej, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.