ulecenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) dawniejsze: rodzaj 'rodzenie, poród’, np.: „Olejek ten paniom długo rodzajem się pracującym pomocny" Syr.; „Białegłowy . po rodzaju z dziateczkami idą do kościoła, aby Bogu za rodzaj dziękowały" Sk. Kaz.); siewny 'siejący’, np. w użyciu „ludzie siewni" Tr.46  47  48; ulotny 'ulatający* L.: „ulotne chwile wiosny naszej“ Kniaź. Poez.; „modlitwy jako dym ulotne" Wysp. (por. ulot 'ulatanie, ulecenie’ L.); uporny 'upierający się’ L.: „Witold wyprawił się przeciw Tatarom nad wolą króla, który tego bronił, ale był w tym uporny" Biel. Św.; zbawienny 'zbawiający’ L.: „zbawienne lekarstwo", „zbawienny wpływ";...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kurkowska, Halina 1954. Budowa słowotwórcza przymiotników polskich, Wrocław : Zakład im. Ossolińskich
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.