ulegalnić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wojnie przygotowywanej w tempie przyspieszonym. Wysunięte były hasła wspólnej walki z terrorem faszystowskim i przygotowaniami wojennymi przez organizowanie masowych wystąpień, strajków, obrony lokali organizacji robotniczych i chłopskich, drukarń, dzielnic robotniczych i wsi, przeciw najazdom faszystów wewnątrz kraju, walki o ubezpieczenia od bezrobocia, o podwyższenie zasiłków, przeciwko robotom przymusowym, o rozbudowę ustawodawstwa socjalnego, o podwyżkę płac itp. Wysunięte były również hasła walki o wolność prasy robotniczej, o prawo zgromadzeń i strajków, o ulegalnienie rewolucyjnych partii robotniczych. Wezwano masy robotnicze tych krajów do tworzenia wspólnych kolumn samoobrony przeciwko najazdom, grożącym ze strony faszystów, do wspólnej walki przeciwko rabunkowej polityce podatkowej, przeciw obniżaniu płac i zarobków itp. Wzywano do tworzenia we...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Barcikowski, Wacław et al. 1960. Księga wspomnień 1919-1939, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.