utrzymywanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Jest w tćm i dobra i zła strona. Dopóki korespondent taki ogranicza się do objaśniania kraju o stosunkach zewnętrznych, do podawania mu wiadomości użytecznych, zdolnych podnieść u nas dobrobyt i oświatę, do utrzymywania osobliwie czujnej straży nad położeniem sprawy naszćj u obcych narodów i rządów, dopóty oddawać będzie znakomitą ojczyźnie przysługę. Ale skoro przekroczy tę granicę, skoro ośmieli się narzucać krajowi wyobrażenia w całkiem odmiennych od naszego organizmach społecznych wylęgłe, przenosić swary emigracyjne na rodzinną ziemię, mięszać się do naszych spraw wewnętrznych, zgoła przewodzić we wszystkiem jakoby z urzędu i wyższego stanonowiska, wychodząc z tego uroszczenia, że każdy obywatel w kraju przedstawia tylko swoję miejscowość, a każdy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Koźmian, Stanisław Egbert 1872. Pisma wierszem i prozą. T. 2, Poznań : Księgarnia J. K. Żupańskiego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.