uwiarygodnianie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Opis najbardziej ambiwalentnych emocjonalno-wolicjonalnych stanów lub emocjonalno-wolicjonalnych dyspozycji jakiejś osoby nie musi być, oczywiście, zdaniem sprzecznym; opisy zaś choćby najbardziej do siebie niepodobnych stanów czy dyspozycji emocjonalno-wolicjonalnych rozmaitych osób — zdaniami wzajemnie sprzecznymi być nie mogą, i uwiarygodnianie każdego z tych zdań nie wzmaga samo przez się ani nie umniejsza wiarygodności drugiego. Zdania takie mogą i powinny być uzasadniane w tym sensie, w jakim mogą i powinny być uzasadniane inne zdania o faktach obiektywnych, tzn. powinny one być poddawane inter...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.