uwiercić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) licho 2. rzecz, 'liczba nieparzysta’ od I połowy XYI w., Spiczyński 148: jajec pod kokosz nalepiej sadzić w Uchu (też Siennik Herbarz r. 1568, 291, BPP 3 94), XVI—XYII w. Uchem 'liczbą nieparzystą’ np. Siennik Lekarstwa r. 1564, 168 v.: uwierć gałek Uchem pięć albo siedem 'ukręć nieparzystą ilość gałek’, dziś tylko w wyrażeniu cetno i licho 'liczba parzysta i nieparzysta’, notowanym od XVI w., według Cresc. 1549 s. 577 jaja podkładane pod kokosz „nigdy w cetnie ale w Uchu zawsze mają być“, u Mącz. 276 d, 198c: cetno czyli Ucho 'par, impar’, cetno czy licho grać 'ludere...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Sławski, Franciszek 1970-1974. Słownik etymologiczny języka polskiego. T. 4, Kraków : TMJP
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo