waściny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) zwolił topić się w rynsztoku!...” Przyznaję, że list ten wprawił mnie w bardzo głupią i bardzo kłopotliwą kollizyę; byłem jeszcze za mało sceptykiem, zrażonym złemi doświadczeniami na kochanych bliźnich, aby sobie powiedzieć: — Wszystko to bajki mościa-panno, i ten twój stary kusiciel, taki łasy na waścine wdzięki, i ta rozpaczliwa walka z cnotą, moralnością, szlachetnemi zasadami i upadkiem, i te patetyczne pogróżki, któremi poprostu chcesz znowu wyłudzić odemnie, a raczej przezemnie jeszcze trochę grosza publicznego! Nie wierzę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Szujski, Józef 1887. Dzieła. Wydanie zbiorowe. Ser. 1. T. 4. Dramata. T. 3, Kraków : Druk. „Czasu”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.