wewnątrzsłowny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) U Skinnera brpk osobnego terminu na określenie klasy operantów słownych funkcjonalnie zależnych od uprzednich bodźców słownych. Klasa ta obejmuje bardzo znaczną część wypowiedzi, które nadajemy w każdej codziennej rozmowie. Mieści się w niej jednak pewna liczba podklas, które Skinner wyróżnia i które zasługują na oddzielną wzmiankę: reakcje echowe, tekstualne i intrawerbalne (niejako wewnątrzsłowne). Reakcje echowe polegają na powtórzeniu przez słuchacza części lub całości tego, co powiedział mówiący. Uchodzą one za szczególnie częste u dzieci; jednocześnie podkreśla się, że zachowanie echowe nie zakłada ani nie dowodzi instynktu czy zdolności naśladowania (str. 59). Reakcje tekstualne to te, przy których...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Lyons, John 1984. Semantyka. T. 1, przeł. A. Weinsberg, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.