współprzeżywanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) sując niektóre z nich i autorom książki czy obrazu (np. wyraz emocjonalny pejzażu przypisujemy całkowicie twórcy obrazu, a nie jego przedmiotowi); emocje zaś wyrażane w utworze muzycznym — właśnie dzięki temu, że ich podmiot nie jest tu skonkretyzowany, pokazany, przedstawiony — nakładamy na nasze własne przeżycia i dlatego odczuwamy muzykę jako sztukę bardziej osobiście nas samych dotyczącą, głębiej, silniej z naszymi własnymi przeżyciami związaną. Przeżycia Judyma są jego przeżyciami, nawet przy maksymalnym współprzeżywaniu jego perypetii życiowych ze strony czytelnika i powstających w związku z nimi uczuć tego ostatniego. Emocje przeżywane w czasie słuchania Appassionaty Beethovena czy preludium Chopina są naszymi własnymi emocjami. Nakładamy je na nasze osobiste sytuacje życiowe i uczucia...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Lissa, Zofia 1965. Szkice z estetyki muzycznej, Kraków : PWM
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.