wygrzbiecenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Protoplastą naszego karpia hodowlanego jest dziki karp tzw. sazan, który charakteryzuje się wydłużonym i lekko wygrzbieconym ciałem, pokrytym szczelnie dużą, grubą i dachówkowato zachodzącą na siebie łuską. W wyniku wielowiekowej, kierowanej przez człowieka selekcji, wyhodowano liczne szczepy karpia, odznaczającego się krępą budową ciała i bardzo silnym wygrzbieceniem. Uzyskano jednocześnie różne odmiany ułuszczenia: od pełnołuskiego, przez częściowe (lustrzeń) aż do karpia bezłuskiego — tzw. skórzastego. Płetwa grzbietowa mocno wydłużona, jej pierwszy, twardy promień jest piłkowany na tylnej krawędzi. Otwór gębowy końcowo-dolny, wargi grube i mięsiste, szczęka górna wysuwalna, wytwarzająca ryj. Przy otworze gębowym dwie pary małych wąsików. Ubarwienie ciała w za...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Grudniewski, Czesław 1974. Przewodnik wędkarski po jeziorach olsztyńskich, Olsztyn : Pojezierze
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.