wygwieździć się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Stałeś swobodny, ładny w szarem ubraniu i panamie, bujając laską i zaglądając mi wesoło, prawie przekornie w oczy. Miałeś w sobie coś dotąd nieznanego — jakąś beztroskę, jakąś radość życia, która ci się wygwieździła złotemi błyskami w źrenicach i uśmiechała z ust. I może dlatego, że byłeś taki właśnie codzienny — zwyczajny — tak różny od tego, jakim żyłam — może to zestawienie mego najskryciej tajonego cierpienia z twoim humorem, dało mi niespodziewanie w owej chwili, i tylko na chwilę, wejść na stopień, gdzie się czułam równą tobie i — wyższą od ciebie. Nie byłeś dla mnie wtedy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Szpyrkówna, M. H. 1928a. Będziesz maleńką. Powieść, wyd. 4, Warszawa : Wyd. Pisarzy Współczesnych
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.