wykruszenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nie samą maszynę, lecz jej „ubranie“. Niektóre części jak wał lub drążki tłokowe chodzą nago, lecz organy żywotne—kocioł, cylinder, wirniki turbiny—są zawsze pokryte mieszaniną azbestu, tlenku magnezu lub czemś podobnem. Przypomina to naogół chłopca, biegającego w krótkiem ubranku. Masa ochronna jest również odziana w blachę, chroniącą ją od „wykruszenia“ i tarcia. Masę ochronną możemy porównać do wełnianej bielizny, a błyszczące ładne blachy do wierzchniego * Dowód powyższego doprowadziłby nas do zbyt skomplikowanych rozważań. TABLICA YI1...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Andrade, Edward Neville da Costa 1936. Maszyny, przeł. M. Kozłowski, Warszawa : Mathesis Polska
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.