wyludnianie się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wiekiem. Ten wyjątkowy człowiek, wyprzedzający swoją epokę, nie zadawalniał się głoszeniem prawdy, że tubylcom należą się pewne prawa, prawa, będące nie konkluzją z zasad politycznych płynącą, lecz imperatywem wzniosłych przykazań chrześcijańskich, nie zadawalniał się nauczaniem chrześcijańskiego miłosierdzia, lecz jeszcze w swych płomiennych, wymownych pismach, które przetrwały wiekową próbę czasu, demaskował katów i podawał do wiadomości publicznej ich zbrodnie i przestrzegał przed wyludnianiem się Nowego Świata. Jego płomienna energja wydała pewne owoce. Dwór musiał się z nim liczyć, ponieważ był księdzem. Wpływ Las Casas widać w prawodawstwie i w niektórych reformach królewskich. Wówczas, równie jak i dziś,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Blanco-Fombona, Rufino 1935. Zdobywcy Nowego Świata, przeł. E. Boyé, Warszawa : Bibljoteka Polska
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.