wymykanie się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i knowań. Pierwszym, który umknął, był Ignacy Chmieliński, po nim inni kładli już w swej myśli nogę w strzemię, by pójść temiż ślady. Dla upozorowania wszakże tego wymykania się, odwołano się do ludzi dawniejszych, do tych, których niedawno potępiano: prawdopodobnie miano na celu jakieś przekształcenie swego składu, czy też obawiano się, że wśród zastępów własnej chorągwi nie znajdą wystarczającej liczby prawdziwych pracowników. Widzimy więc, że Fr. Dobrowolski, czło...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dubiecki, Maryan 1907. Romuald Traugutt i jego dyktatura podczas powstania styczniowego 1863-1864, wyd. drugie powiększ., Kraków : G. Gebethner i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.