wyprysk

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) skrawek dymiącej ziemi. Gdy się oswoił już jako tako z otoczeniem, zaczął dostrzegać pstrą fantastyczność < rozsianych tu zjawisk, która upodobniała kotlinę do kuchni czarodzieja, przetapiającego w tyglach ostre trucizny, odwary i szlachetne kamienie. Napotykali studnie jasno-zielone, żółte pagóry, wypryski krwawe i sine bagna z nalotami tęczowych kożuchów. Wchodzili na wyślizgane płyty krzemionki, któremi spływał kaskadami dymiący wrzątek. Słońce raz wraz wpadało przez kłębowisko mgieł, zapalając oślepiające skry blasków na szkliwach skał i rozbryzgach wody...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Goetel, Ferdynand 1930. Serce Lodów. Powieść, wyd. trzecie, Warszawa : Gebethner i Wolff
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.