wyszczuplanie się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) [W okresach nieurodzaju, moru lub głodu było rzeczą zupełnie zwykłą, że matki zabijały niemowlęta lub w rozmaity sposób zapobiegały ich .urodzeniu. Od drugiej połowy XVIII w. zwyczaj ten został rozciągnięty również i na okres normalnych zbiorów. Poronienia były na porządku dziennym. Zwano je mabiki '(wyszczuplanie się). Dwaj najwybitniejsi ekonomiści japońscy Takekoshi Yosaburo autor dzieła The economic aspects of the history oj the civilisation oj Japan, zwłaszcza zaś Eijiro Honjo w książce The social and economic history of Japan zebrali na ten temat bogaty materiał z japońskich dokumentów...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Hilska, Vlasta 1957. Dzieje i kultura narodu japońskiego. Krótki zarys, tłum. S. Gawłowski, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.