wytrybowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) się m. w postaci całych —*• tusz mięsnych (cielęce, baranie i drób), półtusz (wieprzowe, wołowe), ćwierćtusz (wołowe i końskie), a także po ich podzieleniu na zasadnicze części (np. wieprzowe na karkówkę, schab, szynki i in., wołowe na polędwicę, łatę, rozbef i in.) lub po wyjęciu („wytrybowaniu”) kości jako m. bez kości. M. jest jednym z podstawowych produktów spożywczych ; w jego skład wchodzi, obok wody, gł. strawne białko, zawierające wszystkie niezbędne —► aminokwasy, poza tym tłuszcze i sole mineralne (gł. Ca, P, K), także enzymy, hormony, witaminy A, B„ B2, B„ D, PP...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.