wywindować się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Stosunki między dziewczętami i sierżantem są brzemienne w konflikty, zwłaszcza że z początku autor na wszelkie sposoby podkreśla służbową nadgorliwość Waskowa i wesołą lekkomyślność dziewcząt. Waskow „tyle, że czytać i pisać potrafi, rachunki zna w zakresie czterech klas... Z zapadłego kąta jesteś, Fiedocie Waskow, a wywindowałeś się na stanowisko komendanta. One zaś, nie bacząc na to, że bez stopnia, mają wykształcenie, wiedzą, co to kwadrant, uprzedzenie, kąt znoszenia. Po siedem albo nawet i całe dziewięć klas ukończyły...” * Byłoby jednak niesłuszne sprowadzać wykształcenie, kulturę, zwłaszcza duchową, do liczby ukończonych klas...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Drawicz, Andrzej (wyb.) 1975. Człowiek na wojnie. Wielka Wojna Narodowa w literaturze radzieckiej, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.