wzbogacanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) cała ambicja młodzieży zostanie odwrócona od myśli rangi i skierowana w stronę zdobywania wiedzy, wzbogacania umysłu, uszlachetniania serca i kształcenia charakteru. Gdy nie stopień i nie klasyfikacja lecz doskonałość istoty ludzkiej stanie się celem zabiegów młodzieży szkolnej, to zamiast współzawodniczyć pomiędzy sobą wszyscy będą usiłowali pomagać sobie wzajemnie w tej szlachetnej dążności, każdy będzie się cieszył z postępów innych i starał się je poprzeć, głusząc w sobie zazdrość, zawiść oraz inne nieetyczne i przeciwspołeczne instynkty, tak bujnie pleniące się dzisiaj wskutek zasad współzawód nictwta...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Szukiewicz, Wojciech 1906. W sprawie kooperacji szkolnej, Warszawa : Wyd. „Towarzystwa Współdzielczego Potrzeb Szkolnych”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.