względzik

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) z Panią padł cień jakiś, niepochwytny dla mnie i niepojęty. Z ostatniego listu Pani, gdzie było żądanie zwrotu „Listów z Ustronia", wiał chłód pewien, a gdybym miał pod tym względem jaką wątpliwość, ustąpiłaby wobec teraźniejszego Pani milczenia na kilka moich zapytań i próśb. Połilyczniej może, a może nawet i rozsądniej byłoby nie zdradzać się z odniesionym wrażeniem, ale ponieważ uważam Panią za wyższą nad wszystkie zwykłe w takich razach towarzyskie względy i względziki, i co ważniejsza, ponieważ życzliwość Pani jest dla mnie rzeczą bardzo drogocenną, więc chociażbym miał być posądzony o słabość charakteru, zanoszę do Pani prośbę o szczere i otwarte objaśnienie mnie, w czym zawiniłem, a może potrafiłbym się usprawiedliwić i przeprosić...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Orzeszkowa, Eliza 1954b. Listy zebrane. T. 1, Wrocław : Zakład im. Ossolińskich
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.