zachodniomazowiecki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) literackim, np. bedro, vesna, metla, pelun, perun, zabesa, óetrak, pobedać. Szczególnie na Mazowszu częsty jest brak przegłosu na 'a po spółgłosce wargowej. Znowuż brak przegłosu na 'o, np. bedro, besna, perun, metła... znamienny jest dla gwar małopolskich, także zachodniomazowieckich. Zasięg 'e w formach czasownikowych nese, bede, plete, beze... (l.os. l.poj.) i nesę, będę... (3.os. l.mn.) jest jeszcze szerszy, ponieważ 'e z innych form osobowych działało na rzecz ujednostajnienia (zob. też § 45). Bywa, że gwary mają bardziej prawidłowy wynik przegłosu^ np. smotana, że nie wprowadziły «fałszywego» (nie przed zębową twardą) przegłosu:poiemka lub (e z jeru): ieska...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Urbańczyk, Stanisław 1962. Zarys dialektologii polskiej, wyd. 2 zmien. i rozszerz., Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.