zachodnionordycki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W sensie politycznym Gamla Lódose osiągnęło kulminacyjny punkt rozwoju w końcu XIII i w ciągu XIV w., będąc w szczególności centrum określonych prób tworzenia się państwa zachodnionordyckiego z udziałem Szwecji, Norwegii i Danii 81. Ówczesny materiał piśmienny, który mógłby poświadczyć o kryteriach urbanizacyjnych Lódose, jest stosunkowo późny. W okresie XIII w. wspomina się o „kauptstadir i Ljodhńsum — vid elfina fyrir sumían" 82. W 1243 r. ufundowany został tam klasztor dominikański, a pod 1286 r. wspomina się o szpitalu. Z 1307 r. są wzmianki o mincerzach83. Same monety mogły być tutaj wprowadzone wcześniej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
ZapHist - Zapiski Historyczne (Toruń)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.