zachodnioormiański

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) niemiecki19, litewski20, polski21, rosyjski22, a także czeski23 i inne 24 (jak wschodnio- i zachodnioormiański, albański), stwierdzamy następujące różnice między przebiegiem i formą intonacji pytajnej: 1° Dystynktywny zespół charakterystyczny intonacji pytajnej zlokalizowany jest: a) na końcu wypowiedzi, b) na wyrazie wyodrębnionym akcentem logicznym (lub na orzeczeniu); 2° Fonologicznie relewantne w centrum wypowiedzi jest: a) podniesienie wysokości tonu w sylabie (-ach) poakcentowej (-ych) w stosunku do obniżenia w sylabie akcentowanej (względem przedakcentowej), b) podniesienie wysokości tonu w sylabie akcentowanej w stosunku do poprzedzającej przedakcentowej oraz opadanie w części poakcentowej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
BPTJ - Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ję­zy­ko­znawczego (Kraków / Wrocław / War­szawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.