zaczepno-obronny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 6 lutego 1829 Na Trzech Króli przyjechał do nas do Staricy Puszkin, „chwała naszych czasów, poeta, ulubieniec niebios“ — jak wita go kostromska poetka, pani Gotowcowa.6 Puszkin wniósł wiele ożywienia do naszego towarzystwa. Jego świetny, błyskotliwy dowcip jest niezmiernie miły w towarzystwie, zwłaszcza kobiecym. Zawarłem z poetą sojusz zaczepno-obronny przeciw pięknościom, na skutek czego siostry nazwały go Mefistofelesem a mnie — Faustem. Ale Gretchen (Katieńka Wieliszewa), nie zważając ani na rady Mefistofelesa, ani na uwodzicielstwo Fausta, pozostała zimna: wszystkie zabiegi okazały się daremne...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowacki, Witold 1985. Notatki autobiograficzne, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.