zagruźliczenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) pajalni. Toteż zarówno ze względów ekonomicznych, jak i społecznych ośrodki międzykółkowe muszą bardziej niż spółdzielnie mleczarskie wiązać to swoje przedsięwzięcie z podnoszeniem hodowli u samych chłopów. Inaczej mówiąc: przyjmować chłopskie cielęta do „żłobka” — kółkowej wypajalni (ochrona przed zagruźliczeniem), kontraktować u chłopów pasze dla bydła wychowywanego w ośrodku, dając też chłopom możliwość nabywania dobrych zacielonych jałówek, r ułatwiać im korzystanie z wypasu na gruntach Funduszu Ziemi na terenach górskich itd. W związku z tym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Tepicht, Jerzy 1961. Doświadczenia a perspektywy rolnictwa, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.