zaniżać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Społeczna skala rozszerza się tak, by objąć wszystkich, że jednostka na tej ogromnej skali przestaje się liczyć. Najmniejszą podziałką staje się, powiedzmy, tysiąc mieszkańców i przeciętna ich potrzeb. Jest to nieuchronna cena, jaką każda jednostka musi zapłacić za swoją statystyczną obecność na tej skali — cena powszechności. Niestety — w sprawach choroby nie ma miejsca na zaniżaną przez zdrowych „przeciętność” potrzeb. Potrzeby w tym zakresie są często nieprzeciętnie dramatyczne, niepowtarzalne. Nie można ich wyperswadować sobie ani innym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Więź - Więź (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.