zapachnąć

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) dworzec z plecakiem i małą walizeczką. Dzień był znowu tak cudowny, a świeżo skropione właśnie ulice i gęsto rozrosłe czupryny drzew tchnęły taką świeżością ranka i bujnością lata, że mimo wszystkich niepokojów i zgnębień ocknęło się w Liszyńskim coś z tego młodego uczucia, z jakim za dawnych lat jeździł w takie ranki na dworzec, do tego samego rannego stanisławowskiego pociągu. Tak samo na chwilę zapachnął asfalt na placu przed dworcem, tak samo prowadzące na tory tunele, tak samo dym węglowy pod wielkimi żelazno-szklanymi halami dworcowymi. I tak samo szło się do tego pociągu na lewo, poza halę, gdzie tradycyjnie stał na pierwszym torze...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Jędrkiewicz, Edwin 1962. Daimonion ti, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.