zartykułować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Niejednokrotnie stwierdzano, że pewna paradoksalność związana jest ze sposobem, w jaki stosujemy, to, co będę tu bez rozróżnienia nazywała hipotezami probabilistycznymi lub hipotezami statystycznymi, do urabiania sobie prima facie sądów o tym, co- w obrębie danego dyskursu jest traktowane jako pojedyncze zjawisko (w obrębie innego dyskursu zjawisko to może być np. zartykułowane na skończoną serię przyczynowo wzajemnie niezależnych zjawisk) objęte zakresem stosowalności odnośnego, „prawa probabilistycznego“. O tzw. „prawach probabilistycznych“ przy „częstościowej“ interpretacji prawdopodobieństwa (w którejkolwiek z wersji tej interpretacji) zakłada się, że mówią one coś o rozkładach względnej częstości w skończonych, „długich seriach“ wzajemnie niezależnych zjawisk, z których każde zachodzi w pewnym standardowym zespole warunków, do którego właśnie odnosi się postulowany przez dane prawo rozkład prawdopodobieństwa. Niejednokrotnie dyskuto...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.