zarówny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) łączy. — O matko moja! Tyś niegdyś na ten głos, co się pomimowolnie w chwilach smutku z serca wydobywał, odpowiadała słowem pociechy, dziś odpowiadasz modlitwą twoją u stóp tronu Bozkiego; pierwćj głos Twój obijał się o uszy moje, dziś w głębi duszy dzwoni. O jeślim nie wydołał zarówną miłości twojej odpowiedzieć miłością, ach to dla tego jedynie, żem nie umiał taką miłością kochać Boga, jakąś Ty go miłowała Twoja miłość ku mnie była tak jasną, świętą, czystą, jak dusza twoja, z której wypływała. Tyś przed śmiercią już była umarłą,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Koźmian, Stanisław Egbert 1872. Pisma wierszem i prozą. T. 2, Poznań : Księgarnia J. K. Żupańskiego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.