zastaw-zabezpieczenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Hipoteza Autora wymagałaby długiej dyskusji, na którą brak tu miejsca, ograniczę się więc tylko do kilku uwag. Pomijam tu kwestię modelu rozwojowego, proponowanego (w odmiennych postaciach) przez J. Adamusa i przez Autora. Nie jest natomiast — jak sądzę — słuszne twierdzenie, że tzw. zastaw-zaspokojenie i zastaw-nabycie były formami odmiennymi z punktu widzenia prawnego. Wszystkie trzy rodzaje zastawu były bowiem zawsze zastawem-zabezpieczeniem, tj. prawem akcesoryjnym. Przy wszystkich istniał dług (obojętnie jak się go kwalifikuje) i istniała możliwość uwolnienia się od niego przez uiszczenie tego długu (obojętnie jak go traktowano i na jakiej podstawie uiszczenie następowało). Jeśli bowiem zastawca zachowywał możliwość uwolnienia się...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
CzPHist - Czasopismo Prawno-Historyczne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.