zasugestionować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) z tego poczucia upokorzenie zamykało mu usta. Z przykładu tego, który wcale nie jest jednostkowy, wynika, że wystarczającymi motywami zapożyczeń są: deprecjacja własnego języka i sugestia wyższości obcego. Tymi obcymi językami, których wyższością jest zasugestionowany Poleszuk, są z zasady: polski i rosyjski. Nie zawsze jednak w parze z pożyczką idzie wiedza o jej pochodzeniu. Tam, gdzie się urywa bezpośredni kontakt z napływową ludnością, może się np. popularyzować wyraz sztaby jako nazwa „polska” lub szkło —...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SPTNW - Sprawozdania z Posiedzeń Ko­misji Językowej Towarzystwa Na­u­ko­we­go War­szaw­­skiego. Wydział I Językoznaw­stw­a i Hi­storii Literatury (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.