zasuć

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wracaliśmy właśnie z Włoch, przez Szwajcaryę do Franeyi. Pierwszą noc spał książę wybornie. Nazajutrz zatrzymaliśmy się na nocleg w pewnej wiosce w górach Jury, dzikiej i smutnej; mój towarzysz przez cały dzień mocno zdał się być niespokojnym; powietrze było duszne, widnokrąg zasuty chmurami, wszystko wróżyło burzę. Widząc go w takim stanie zwątlenia i niemocy, cieszyłem się w głębi, że zamiar mój uda się! Zwyczajem swoim kazał on wnieść do swego pokoju wielką, okutą szkatułę, którą, jak przypomnicie sobie, tak starannie upakowywał w Londynie. Pożerającym wzrokiem zmierzyłem ją, pewien, że...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Siemieński, Lucyan 1881. Dzieła. T. 7, Warszawa : Nakł. i Druk. J. Ungra
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.