zawałowo

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Chirurgiczne leczenie powikłań zatorów tętnicy płucnej W następstwie zatorów płucnych może dojść — przy niedostatecznym krążeniu obocznym z układu naczyń płucnych i oskrzelowych oraz przy zastoju żylnym wskutek niewydolności krążenia — do zawału płucnego. Masy zatorowe są zwykle jałowe. Zawałowo zmienione odcinki płuca zostają jednak zakażone drogą dooskrzelową. Wytwarza się w miejscu zawału ropień płuca, niekiedy także ropniak opłucnej i przetoka oskrzelowo-opłucna. Z punktu widzenia rokowania pozawałowe ropnie płuca są znacznie trudniejsze do leczenia niż odoskrzelowe ropnie. Ropnie pozawałowe wymagają szybkiej resekcji segmentu lub płata płuca połączonego z czasowym drenażem jamy opłucnej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Januszewicz, Włodzimierz, Chlebus, Henryk (red.) 1974. Warszawa : PZWL
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przysłówek

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.