zawzdy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) z „Modlitw stałych przy mszy ś. przez celebrującego kapłana odprawianych (canon missae)" z lat 1417—1450; wariant jednego z rękopisów brzmi w transkrypcji Maciejowskiego i z jego objaśnieniami nawiasowymi: „i z męczennikami, i ze wszystkimi twoimi świętymi, w których nas towarzystwo, nie w tym mniemaniu (myśli), by służyć ci, lecz uwolnić się od grzechów, prosimy rozdawco (łask) przypuść (nas), przez Jezusa Chrystusa pana naszego, przez którego wszystko (dzieje się), przez -którego to Chrystusa ty wszystko panie zawzdy dobro tworzysz,- święcisz, błogosławisz, i dajesz nam przez niego; i z nim i w nim jest tobie bogu ojcu wszechmogącemu w jedności ducha świętego wszelka cześć i chwała, po wszystkie wieki wiecznie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mickiewicz, Adam 1952a. Dzieła. Wydanie narodowe. T. 7. Pisma prozą. Cz. 3, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przysłówek

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.