zazieranie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i łoskot otwierającej się zasłonki od okienka. Gdy zaczynało go dusić lub nie mógł z bólu dłużej leżeć na jednym boku, pukał do Janowicza; ten szedł do drzwi i wołał żandarma. Żandarm ostrożnie zbliża się, poczeka, pomyśli, potem idzie do okienka Waryńskiego, popatrzy i nie spiesząc się woła dyżurnego. Potem znowu następuje zazieranie do okienka, zanim otworzą drzwi i pomogą Waryńskiemu. Doktor przychodził co dzień. Na tydzień przed śmiercią komendant przyszedł go odwiedzić i zapytał Waryńskiego, czy nie życzy sobie jakiego odpowiedniejszego pokarmu. Potem...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wspomnienia 1953. Wspomnienia o „Proletariacie”, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.