zbrzeże

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Powiedziałem już lub przynajmniej powinienem był powiedzieć, że ruczaj jest wąski. Brzegi jego, na ogół zewsząd widoczne, są urwiste i składają się z wysokich wzgórz, pokrytych u podnóży gąszczem szlachetnych krzewów i uwieńczonych u szczytów przewspaniałymi okazami leśnej roślinności amerykańskiej, śród których wyróżnia się przede wszystkim Liriodendron Tulipiieia. Właściwe zbrzeża są gianitowe, o załomach ostrych, tu i ówdzie omszonych, o które świetlista roztrąca się woda, falując miękko jak błękitne tonie Śródziemnego Morza na stopniach marmurowych pałaców. Niekiedy pod wiszarami rozciągają się nie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Poe, Edgar Allan 1956. Opowiadania. T. 1-2, tłum. S. Wyrzykowski et al., Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.