zbytkowo

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Podczas wojny grecko-tureckiej stał się jednak bardzo głośnym. Wydawał on wówczas swoje litografowane pismo, często jeździł do Konstantynopola i utrzymywał stosunki w Sofii. Przypadek zdarzył, że na wiosnę roku 1897 zamieszkałem w „Hotel Bristol” w Konstantynopolu, właśnie w kilka dni po wyprowadzeniu się stamtąd pp. Newlińskich. Zajmowali tam kosztowny apartament na pierwszym piętrze i żyli bardzo zbytkowo; rachunki płacił sułtan, który bardzo się europejskich dziennikarzy obawiał i kazał ich hojnie płacić. Rachunki jednak z „Hotel Bristol” takie były duże, że dwór sułtana postanowił skrócić pobyt kosztownego dziennikarza, ofiarując mu prywatne mieszkanie. Zwyczajem tureckiego dworu zaczęto posyłać pani Newlińskiej do domu codziennie wiktuały, ryż, baraninę i jarzyny...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Chłędowski, Kazimierz 1957. Pamiętniki. T. 1-2, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przysłówek

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.