zgnuśnienie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) cieli przesądu, zaszczepców postępu. Uważam ich też za semi-ofieyalne organa dworskie, rymowane monitory, biorące z okoliczności natchnienie w kierunku wskazanym przez pana, co miało nieraz i dobre strony, zwłaszcza gdy przyszło walczyć z duchem anarchii, zalecać poprawę rządu, wystawiać korzyści sukcessyonalnego tronu, a nadewszystko umiarkowania, będącego jedyną siłą słabych. Że polityczne dążności ich, odgadując prąd nowej epoki, robiły rozbrat z przedawnionemi formami, że biły na wady ze zgnuśnienia wylęgłe, jest owszem ich zasługą; w tern tylko chybili, gdy w rozpędzie nowatorstwa uderzali w treść żywotną, w podwaliny spółeczeństwa, i z temi igrając niebacznie pospołu z muchą zabijali człowieka. Słowem, hołdując logice ma...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Siemieński, Lucyan 1881a. Dzieła. T. 3-4, Warszawa : Nakł. i Druk. J. Ungra
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.