zgorzknienie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) mu stanowczo wszelkie kwalifikacje na dobrego regenta. Dopiero na tle tych trzech, bądź co bądź patrjotów swej ziemi, różnego odcienia, wychodzi jaskrawo na jaw, że jest to artysta, ba, nawet, że jest to bohemien zabłąkany w sfery dworskie, w środowisko rządzących i guwernujących, że to odszczepie* nieć dynastji i rodu, że to stanowczo nie right man a right place. Przy całym swoim ustawicznym sarkazmie, zgorzknieniu i zaskorupieniu się, przy całej swojej uczuciowej często oschłości, jest w Hamlecie zadużo najczystszego chrystjanizmu, aby taki dosłowny, konsekwentny, surowy jak on chrześcijanin mógł zasiąść na tronie i choć godzinę być monarchą. Słusznie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowaczyński, Adolf 1922. Góry z piasku. Szkice, Warszawa : Nakł. Polskiego Posterunku Wydawniczego „Placówka”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.