zgranulować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) „Po pierwsze. Przygotowujemy piroksylinę przez rozcieranie Jej w wodzie za pomocą maszyny podobnej do stosowanej przy rozcieraniu pulpy papierowej, aż do otrzymania dobrze rozdrobnionej pulpy. Po wtóre. Dowolny, odpowiednio biały lub barwny pigment lub barwnik, jeżeli to jest pożądane, miesza się i rozciera dokładnie z pulpą piroksylinową lub też dodaje się dowolny sproszkowany lub zgranulowany materiał, zgodnie z przeznaczeniem produktu. Gdy roztarta pulpa jest jeszcze wilgotna, mieszamy z nią dobrze sproszkowaną kamforę w proporcji ok. 1/3 części (na wagę) kamfory na 2 części suchej piro...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kaufman, Morris 1966. Pierwszy wiek tworzyw sztucznych. Celuloid i jego następcy, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.