zgrzęźnięcie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) skiego 29, stał w naszym odwodzie. Na lewo od nas była równina parę werst mniej lub więcej ciągnąca się, ale tak błotnista, że nie mówię artyleria lub kawaleria, ale jeden człowiek nie mógł tam się puścić bez pewnego niebezpieczeństwa, jeżeli nie zatonięcia to na pewno zgrzęźnięcia, z którego bez pomocy trzeciego wydostać się nie mógł. Z tej strony Szawle najmocniejszą miałyby [obronę]. Parę lub więcej werst dalej na lewo grunt nie przedstawiał jak najlepszych warunków do atakowania i tę to właśnie pozycję zajmował gen. Dembiński. Była chwila, kiedy jego działa tak skutecznie ostrzeliwały tę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Golejewski, Henryk 1971. Pamiętnik. 1-2, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.