zliszajowacenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Odczyny przewlekłe. Długotrwałe działanie na skórę promieni słonecznych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych (wiatr, wilgoć, zimno) powoduje powstanie zwyrodnienia koloidowego (kolacynowego) tkanki łącznej, które prowadzi do zmian troficznych i zwyrodnieniowych, przypominających zmiany starcze. Skóra albo jest zgrubiała, pokryta licznymi bruzdami (zliszajowacenie), albo też ścieńczała, sucha, szorstka, wiotka, pokryta rozszerzonymi naczyniami i ciemnymi przebarwi eniami, powstającymi wskutek odkładania się melaninu w chromatoforach i w warstwie podstawnej naskórka. Często występuje nadmierne i nieprawidłowe rogowacenie, które może być wstępem do stanów przedrakowych i raków skóry. Ze względu na doniosłość tej sprawy omówimy ją szerzej w tym miejscu...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Rudowska, Irena 1957. Kosmetyka lekarska, Warszawa : PZWL
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.